Basın Bülteni

KURUMSAL ŞİRKETLER, İZMİR'İN YEŞİL TEKNOLOJİ FİRMALARIYLA BULUŞTU

İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliği ile hayata geçirdiği “Yeşil Teknolojilerde Startup ve Kurumsal Şirket Buluşma Programı-GreenTech İzmir”, potansiyel işbirlikleri sağlamaya yönelik olarak teknoloji odaklı yeni girişimleri (startup) kurumsal büyük şirketlerle bir araya getirdi.
Yüksek büyüme potansiyeli olan iş modelleri oluşturabilen startupların ortaya çıkması ve gelişimi, ülke ve bölge ekonomilerinin teknoloji tabanlı rekabeti açısından önem taşıyor. GreenTech İzmir Programı’nın hedef kitlesini de İzmir'de doğal kaynakların etkin kullanımını ve çevresel kirliliğin önlenmesini sağlayacak yeşil teknolojilerle ilgili çalışan startuplar ve bu startupları ilgi alanında tutan büyük kurumsal şirketler oluşturdu.

GreenTech İzmir Programı kapsamında İzmir'deki yeşil teknolojilerle ilişkili startup havuzu oluşturuldu, İzmir teknoloji geliştirme bölgeleri ve diğer paydaşlarla görüşmeler yapılarak değerlendirme süreci yürütüldü. Startup firmalara mentör desteği verildi ve kurumsal şirketlere özel profesyonel tanıtım sunumlarını hazırlamaları sağlandı.
Programın finalinde ise Startup-Kurumsal Şirket buluşma etkinliği gerçekleştirildi ve 12 yeşil teknoloji startup firması ülkemizin 10 büyük kurumsal şirketi ile bir araya getirildi. Buluşma etkinliğine kurumsal şirketler tarafında EPİAŞ, Ford, Yaşar Holding, TÜPRAŞ, Siemens, Cisco, İnci Holding, DYO Boya, Viking Kağıt ve Abalıoğlu Holding katıldı.

Programda yer alan startuplar ise otomotiv teknolojileri, malzeme teknolojileri, sensör teknolojileri, enerji teknolojileri, biyoteknoloji, yapay zeka ve yazılım teknolojileri alanlarında çalışan Duru&Yeşil Tarım, B-Preg Komposit, Dynel Elektromekanik, Onur Enerji, Botart Yazılım, NT Organik Enerji, Diploid Biyoteknoloji, ST Biyoteknoloji, Nika ECU Otomotiv, Pikotek Enerji Sistemleri, Kodeco Araç Tasarım Mühendislik ve OTTO Yenil Nesil Araç Yıkama firmaları oldu.

İzmir’deki üniversiteler, teknoloji transfer ofisleri, kuluçkalar ve teknoloji geliştirme bölgeleri de programa katkı sağlarken, KOBİ’lerin büyük işletmelerle işbirliği içerisinde başvuru yapabildiği ve 5 milyon TL’ye kadar destek alınabilen “KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı”, buluşma etkinliğinde KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü Levent ARSLAN tarafından katılımcılara tanıtıldı.

İzmir’de startuplar ve kurumsal şirketler arasında ortak Ar-Ge projelerinden, hizmet/ürün satışına, yatırımlardan teknoloji/ürün lisanslamaya kadar farklı birçok şekilde gerçekleşebilecek işbirliği için ön koşul olan ilk temasın GreenTech İzmir programı ile sağlandığını belirten İZKA Genel Sekreteri Mehmet YAVUZ, “İzmir’de yenilik ve girişimcilik ekosistemini, bu ekosistemdeki işbirliği ortamını ve özellikle teknoloji üreten veya üretebilecek firmaları geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu işbirlikleri girişimcilik ve yenilik ekosisteminin bir üst aşamaya geçebilmesi ve İzmir’de kurulan startupların büyümesi için büyük önem taşıyor. GreenTech İzmir Programı ile hem bu amaca ve hem de İzmir’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlamış olduk.” dedi.